2021 rok pełen dotacji do OZE

Energia Image

2021 rok pełen dotacji do OZE

Zastanawiasz się z jakich programów uzyskasz dofinansowanie na fotowoltaikę w swoim regionie?

Zobacz, jakie programy się zakończyły, które nadal obowiązują w tym roku, a które uległy zmianom oraz jakie nowe możliwości korzystania z OZE są dla Konsumentów, Przedsiębiorców i Rolników.

Rynek fotowoltaiczny w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Dzieje się tak również dzięki programom dotacyjnym do OZE. Dotacje rządowe stały się głównym motorem napędowym dla całej branży zielonej energii.

Jakie dotacje w 2021 roku dla Konsumentów?
MÓJ PRĄD to jeden z najpopularniejszych programów, dzięki któremu można uzyskać do 5 tys. zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wznowił nabór wniosków na 3. edycję programu.

Kolejnym programem jest ULGA TERMOMODERNIZACYJNA skierowana do podatników rozliczających się za pomocą PIT 37, PIT 36 i PIT 28. W ramach tego programu można zgłosić oddany do użytku budynek jednorodzinny, w tym instalację fotowoltaiczną czy pompę ciepła. Maksymalna kwota ulgi wynosi 53 tys. zł w ramach poniesionych kosztów.

CZYSTE POWIETRZE to także bardzo popularny program, który jest największym systemem dopłat do wymiany starych pieców w domach jednorodzinnych. Udział w tym programie mogą wziąć Wnioskodawcy, których kwota rocznego dochodu nie przekroczyła 100 tys. zł. Program ma różne poziomy dofinansowania: do 10 tys. zł na samą termomodernizację; do 25 tys. zł na wymianę pieca i termomodernizację oraz do 30 tys. zł na wymianę pieca, montaż instalacji fotowoltaicznej i termomodernizację budynku.

Warto także skorzystać z REGIONALNYCH PROGRAMÓW WSPARCIA, które oferują zarówno dotacje, jak i preferencyjne kredyty na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Dla Przedsiębiorcy i Rolnika
Firmy mogą starać się o pożyczkę pokrywającą do 85% poniesionych kosztów na instalację fotowoltaiczną, z możliwym częściowym umorzeniem, w ramach programu ENERGIA PLUS.

Formą wsparcia rozwoju fotowoltaiki dla Przedsiębiorców może być też program gwarancji bankowych BIZNESMAX. Rozwiązanie to polega na bezpłatnym zabezpieczeniu kredytu na inwestycje w innowacje ekologiczne. Gwarancja jest udzielana do 80% kwoty kredytu i nie może przekroczyć kwoty 2,5 mln euro. Wsparcie oferowane jest na okres 20 lat.

Natomiast Rolnicy od połowy tego roku mogą korzystać z programu AGRO ENERGIA na dotację na instalację fotowoltaiczną.

Koniec dwóch programów
Definitywnie zakończone zostały dwa programy: “Słoneczne dachy” (ze względu na niewielkie zainteresowanie) oraz “Bocian” (zakończono nabory zgodnie z regulaminem).