Dach Google’a zasilany energią słoneczną sygnalizuje rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone miejsca pracy

  • Home
  • Aktualności
  • Dach Google’a zasilany energią słoneczną sygnalizuje rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone miejsca pracy
Dach Google'a Zasilany Energią Słoneczną

Dach Google’a zasilany energią słoneczną sygnalizuje rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone miejsca pracy

Około 40 mil na południe od San Francisco, trzy futurystyczne struktury wyrastają z ziemi. Ze spadzistymi dachami pokrytymi tysiącami nakładających się na siebie dachówek, budynki te można pomylić z najbardziej zaawansowanym architektonicznie namiotem cyrkowym na świecie.

Są one w rzeczywistości częścią nowego kampusu Google Bay View, który ma powitać pracowników w tym roku (o ile pandemia pozwoli) i znajduje się kilka mil na wschód od istniejącego kampusu HQ w Mountain View.

Firma twierdzi, że gotowe budynki będą miały 90 000 dachówek tworzących “skórę słoneczną” dachu, którą projektanci nazwali “dragonscale” i szacują, że wygeneruje ona prawie 7 megawatów energii lub 40% zapotrzebowania kampusu na energię elektryczną. Widzi to jako część swoich wysiłków, aby osiągnąć zobowiązanie podjęte przez CEO Sundar Pichai, że Google uruchomi każde centrum danych i kampus na energii bez węgla do 2030 roku.

Korporacje nigdy wcześniej nie były pod większą presją, aby kontynuować działania i poczynić znaczące postępy w zakresie emisji dwutlenku węgla ze strony organów regulacyjnych. Nigdy nie były również w obliczu tak dużej kontroli “zielonego marketingu” ze strony ekologów – i własnych pracowników. Zapotrzebowanie na niskoemisyjne biura jest większe niż kiedykolwiek wcześniej, twierdzi kilku amerykańskich architektów, z którymi rozmawiał “Guardian”. Jest to szczególnie widoczne w Kalifornii, gdzie przejawy kryzysu klimatycznego są oczywiste: gorętsze lata, susza i coroczny sezon dzikich pożarów. “Budynki są okropne dla środowiska” – powiedział Eric Corey Freed, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie architektonicznej CannonDesign. “Jeśli mamy zamiar rozwiązać problem zmian klimatycznych, musimy naprawić nasze budynki”